Distinguished Club Award 


Kiwanis International has announced a "NEW" Club Recognition Program for 2016-2017

Click here for the criteria


Please note:  Kiwanis International discontinued the Distinguished Club Award for 2015-2016


Criteria for "2014-2015"  Click here

Recipients for Kiwanis year - 2014-2015

Division 1
Jamestown

Division 2
Fargo Rough Rider
Fargo South Point
Thief River Falls

Division 3
Brainerd

Division 4
Spearfish
Sturgis Golden K

Division 5
South Sioux Falls

Division 6
Austin
Mankato
Willmar

 

Recipients for Kiwanis year - 2013-2014

Region 1
Jamestown

Region 2
Fargo
Wahpeton-Breckenridge
Crookston Pioneer 100's

Region 3
Grand Rapids

Region 4
Rapid City
Sturgis Golden K

Region 6
Madison, MN
Willmar

Region 7
Columbia Heights/Fridley

Recipients for Kiwanis year - 2012-2013

Region 1
Jamestown

Region 2
Fargo
Fergus Falls Noon

Region 3
Baxter Lakes Area & Friends
Grand Rapids Noon
St. Cloud

Region 4
Black Hills, Hotsprings
Rapid City

Region 5
Huron
Sioux Falls

Region 6
Albert Lea Noon
Early Risers Worthington
Fairmont Early Risers
Mankato Downtown

Region 7
Anoka Area
Lake City
Rochester Day Makers
St. Anthony
West St. Paul
Stewartville

Recipients for Kiwanis year - 2011-2012

Region 5
Sioux Falls 
South Sioux Falls 
Sioux Falls East 
Sioux Falls Daybreak 
Huron 

Region 6
Hendricks 
Ortonville 
Madison 
New Ulm 
Early Risers, Worthington 
Fairmont Uptown 
Pipestone
 
Region 7
Austin 
Albert Lea 
Day Breakers, Albert Lea 
Lake City 
Spring Valley 
North Suburban St. Paul 
Saint Anthony 
Columbia Heights-Fridley 
Anoka, MN Area Inc. 
Rochester Day Makers 
Red Wing Golden K 

Recipients for Kiwanis year - 2010-2011

Region 3
Baxter Lakes Area and Friends
Port of Duluth

Region 4
Rapid City Westside

Region 5
Mitchell
South Sioux Falls 
Sioux Falls East 

Region 6
Early Risers, Worthington
Mankato
St. Peter

Region 7
Columbia Heights-Fridley 
Rochester Day Makers 
Saint Anthony 
Spring Valley 
 
Recipients for Kiwanis year - 2009-2010

Region 1 
Rough Rider Country Dickinson 

Region 2 
Fargo Rough Riders 
Fergus Falls 
Grand Forks 
Thief River Falls 

Region 3 
Grand Rapids 
Moose Lake 

Region 4 
The Foothills (formerly named Black Hawk) 
Rapid City 
Rapid City Westside 

Region 5 
Chamberlain 
Huron 
Mitchell 
Sioux Falls 
Sioux Falls Diversity 
Sioux Falls East 

Regions 6 
Austin 
Early Risers, Worthington 
Owatonna 
Tracy 

Region 7 
Red Wing Golden K 
Rochester Day Makers 
Saint Anthony 

Recipients for Kiwanis year - 2008-2009

Region 1 
Jamestown 
Bismarck Golden K 

Region 2 
Fargo South Point 
Fargo 
Fargo Rough Riders 
Wahpeton-Breckenridge 

Region 3 
Saint Cloud 
Baxter Lakes Area and Friends 
Brainerd 
Port of Duluth 

Region 4 
Black Hills, Hot Springs 

Region 5 
Sioux Falls 
Watertown, SD 
Clear Lake 
Pierre 
Sioux Falls East 

Regions 6 
Day-Breakers, Albert Lea 
Ortonville 
Albert Lea 
Albert Lea Golden K II 
Early Risers, Worthington 
Hendricks 
Hutchinson 

Region 7 
Anoka, MN Area 
Red Wing Dawn Breakers 
Red Wing Golden K 
Columbia Heights-Fridley 
Rochester Day Makers 
Spring Valley
 
Recipients for Kiwanis year - 2007-2008 

Region 2 
Fargo South Point 

Region 3 
Brainerd 
Grand Rapids 

Region 5 
Sioux Falls 

Region 6 
Albert Lea 
Early Risers, Worthington 
Jackson 

Region 7 
Columbia Heights-Fridley 
Red Wing Golden K 
Rochester Day Makers 
Spring Valley

Recipients for Kiwanis Year - 2006-2007
 
Region 1

Jamestown
Mandan

Region 2
Fergus Falls

Region 3
Brainerd
St. Cloud Downtown

Region 5
Pierre
Sioux Falls East
South Sioux Falls 

Region 6
Albert Lea
Mankato

Region 7
Anoka
Columbia Heights/Fridley
Rochester Day Makers
Rochester Sunrisers
Saint Anthony